Amerykański producent Stan's NoTubes znany z rewelacyjnych produktów do systemu bezdętkowego przygotował narzędzie, które ma dużą szansę zdominować rynek zestawów naprawczych do opon. Czym jest Stan's NoTubes DART i dlaczego warto go mieć?

DART jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na szybkiej i trwałej naprawie opony. Nie ważne czy jeździsz na rowerze gravelowym, przełajowym, MTB czy szosowym. DART sprawdzi się przy naprawie każdego rodzaju opon.

DART - DUAL ACTION REPAIR for TUBELESS mocno wyróżnia się spośród zestawów naprawczych dostępnych na rynku, ponieważ działa na dwóch płaszczyznach - mechanicznej i chemicznej. Nie tylko mechanicznie zatyka dziurę powstałą w oponie, ale chemicznie ją zalepia, trwale naprawiając uszkodzenie. Tworzywo, z którego wykonane są łatki DART'a jest elastyczne i świetnie dostosowuje się do kształtu dziury lub rozcięcia. Dodatkowym atutem jest to, że nie trzeba docinać wystającej z opony części łatki. Do uruchomienia reakcji chemicznej pozwalającej na trwałe załatanie uszkodzenia, wymagane jest użycie płynu uszczelniającego na bazie lateksu.

Zobacz jak działa Stan's NoTubes DART w praktyce:

Pręt, na którym osadza się wkłady wykonany jest z ultralekkiego, odpornego na korozję, niesamowicie mocnego włókna węglowego. Dodatkowo DART posiada wbudowany klucz do wykręcania wkładu wentyla oraz miejsce na drugi wkład, który może zostać szybko użyty w razie potrzeby załatania większego uszkodzenia.

Niewątpliwą zaletą DARTa jest wygoda oraz fakt, że narzędzie nie uszkodzi taśmy uszczelniającej lub obręczy w czasie aplikacji łatki, a to za sprawą specjalnie zaprojektowanej końcówki w ksztacie strzałki. Łatka nie wypadnie nawet podczas agresywnej jazdy w terenie. Nie trzeba się również obawiać tego, że DART "rozciągnie" uszkodzenie w oponie, ponieważ w momencie zetknięcia się z płynem uszczelniającym łatka wchodzi z nim w reakcję, permanentnie zasklepiając otwór.

DART został stworzony po to, aby maksymalnie skrócić i ułatwić proces naprawy przebitej opony. Poniżej krótka instrukcja jak go używać:

1. Znajdź uszkodzenie w oponie i ostrożnie usuń wszystkie ostre przedmioty, które tkwią w bieżniku.
2. Zdejmij korek zabezpieczający wkład.
3. Przyłóż wkład Darta do uszkodzenia i wciśnij łatkę do opony. Ilość wystającej łatki będzie determinowany przez grubość opony. Dla większych dziur lub rozcięć możliwe jest użycie większej ilości łatek.
4. Wyjmij narzędzie z opony i nałóż korek zabezpieczający.

WAŻNE: Obróć koło tak, aby łatka znajdowała się na dole. Płyn uszczelniający musi dotrzeć do uszkodzenia, aby móc wytworzyć reakcję chemiczną z łatką. Jeżeli uszkodzenie jest duże i dalej przepuszcza płyn, zaaplikuj jeszcze jedną łatkę. Dopompuj oponę. Jeżeli użyjesz naboju CO2, zalecane jest, aby po powrocie do domu wymienić płyn uszczelniający oraz uzupełnić powietrze w oponie za pomocą pompki (płyn uszczelniający traci swoje właściwości w kontakcie z CO2).

Jak już zostało powiedziane wcześniej, DART posiada miejsce na drugi wkład i właśnie z dwoma wkładami jest dostępny w sprzedaży. Warto dokupić sobie pudełko z zapasowymi łatkami. Jest ich 5 i mieszczą się w małym, lekkim i poręcznym etui.

DART jest naprawdę prosty w użyciu i może uratować Waszą wyprawę lub wyścig. Spójrzcie sami 😉