PORADNIK MTB - WYBÓR KÓŁ
SZEROKOŚĆ OBRĘCZY
Jakie jest koło każdy widzi. Każdy jego komponent w mniejszym lub większym stopniu wpływa na dynamikę podczas jazdy. Najbardziej podstawowym i kluczowym elementem jest obręcz i to właśnie obręczy poświęcony jest dzisiejszy artykuł, a konkretnie o tym jak dobrać obręcz o szerokości idealnej dla siebie. Jak dokonać trafnego wyboru spośród szerokiej gamy obręczy dostępnych na rynku?
Każdy kto chociaż trochę interesuje się techniczną stroną roweru wie, że w rowerze nawet milimetr może mieć znaczenie. Nie inaczej jest w przypadku obręczy. To właśnie od tego parametru będzie zależeć wytrzymałość koła, jego waga, a także szerokość opony i jej przyczepność. Odpowiedni dobór obręczy bezpośrednio przekłada się na parametry i efektywność jazdy, a tym samym przeznaczenie kół.
Różna jest szerokość obręczy wykorzystywanych w maratonach MTB, wyścigach XC, a jeszcze inna dla enduro czy downhillu. Główny parametrem, którym określamy przeznaczenie obręczy jest jej szerokość wewnętrzna (mm). Przedstawiamy poniżej 3 wybrane modele obręczy z naszej oferty kół. Znasz zastosowanie każdej z nich?
ZTR FLOW 29 MM
TA OBRĘCZ WYTRZYMA WIELE
Obręcze najczęściej stosowane w wyścigach XC i maratonach MTB mają szerokość wewnętrzną od 20-26 mm, co pozwala uzyskać niską wagę kół. Niska waga obręczy to mniejsze opory toczenia i zwraca się na nią szczególną uwagę w XC i maratonach. Dla tych, którzy swoje zainteresowania lokują w enduro i downhillu, zalecany jest wybór szerszych obręczy i zazwyczaj jest to szerokość wewnętrzna 26-35 mm. Im szersza jest obręcz, tym niestety więcej waży, ale co najważniejsze – zwiększa się jej wytrzymałość na wszelkiego rodzaju dobicia, które mogą wystąpić na górskiej ścieżce pełnej korzeni, kamieni, dalekich lotów i skoków. Nie bez powodu najszersze obręcze wybierają miłośnicy kolarstwa zjazdowego, gdzie koła jak i cały rower, dostają naprawdę duży wycisk.
KIEDY WAGA MA ZNACZENIE?
Jeżeli nie masz zamiaru brać udziału w wyścigach, a jeździć dla przyjemności, warto wybrać nieco cięższą, ale kilka milimetrów szerszą obręcz. Zwiększysz tym komfort i niezawodność jazdy. Odnośnie startów w zawodach MTB. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, w dyscyplinach takich jak wyścigi XC czy maratony waga naprawdę ma duże znaczenie, a przez specyfikę jazdy zmniejszanie wagi roweru stało się kluczowym aspektem podczas wybierania komponentów. Im niższa waga roweru, tym mniej energii musisz generować, a im więcej jej zaoszczędzisz, tym lepszy wynik zdobędziesz.
KARBON W MTB
JEST LEKKO I SZEROKO
Szersza obręcz w MTB, to w skrócie łatwiejsza jazda w technicznym terenie. Niestety im szersza obręcz, tym cięższe koła. Rozwiązaniem są lekkie karbonowe koła, których atuty będą mocno odczuwane tam gdzie waga ma znaczenie – maratony i wyścigi Cross Country (XC). Średnio można zaoszczędzić ok. 100-150 gramów w porównaniu do aluminiowych kół o tej samej szerokości
Trend budowania kół na szerszych obręczach, pojawił się za sprawą rosnącej trudności tras. Jest to szczególnie widoczne na Pucharach Świata. Szeroka obręcz na pewno jest cięższa, ale również zwiększa stabilność koła i polepsza komfort prowadzenia roweru, co jest istotne przy trudnych technicznie przeszkodach. Opona na szerszej obręczy dużo lepiej układa się podczas jazdy, co jest szczególnie ważne podczas manewrowania w terenie. Zachowuje się dużo bardziej stabilnie, niż w przypadku tej samej opony założonej na węższą obręcz, ponieważ większa powierzchnia opony styka się z podłożem.
Jako ciekawy przykład całkowitej rewolucji branży można wymienić technologię BST, zapoczątkowaną przez amerykańską firmę Stan’s NoTubes w obręczach ZTR. Technologia BST polega na obniżeniu i jednoczesnym poszerzeniu ścianek bocznych obręczy. Przy poszerzonej obręczy opony naprawdę dobrze się układają, do tego pozwalają na zastosowanie mniejszego ciśnienia w oponie co skutkuje zwiększonym komfortem jazdy w trudniejszym terenie.
Szersza obręcz = większa przyczepność, to po co zastanawiać się nad węższymi obręczami?
Wszystko zależy od terenu, w których chcemy koła użytkować. Gdy potrzebne są nam koła do jazdy po płaskim terenie, spokojnie można wybierać węższe obręcze, zyskując jednocześnie lepszą wagę kół. Jeżeli jednak wybieramy wyścigi np. w górach lub jazdę enduro, szerokość obręczy może znacząco pomóc w pokonywaniu przeszkód oraz zapewnić dużo większą wytrzymałość całego koła.
Przykładowo, Enduro to dyscyplina skupiona na jeździe w górzystym terenie. Można wsiąść na endurówkę w pierwszym lepszym lesie, ale potencjał tego roweru ujawnia się dopiero w dynamicznych warunkach terenowych takich jak górskie ścieżki lub specjalnie wybudowane trasy. W takich warunkach koła muszą wytrzymać dużo większe obciążenia. Do tego waga również jest znacząca, ponieważ rower nie tylko musi świetnie prowadzić się na zjazdach, ale również ważyć tyle, aby bez ogromnego oporu pokonywać podjazdy. W tej sytuacji trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy tym, jak mocno chcemy zejść z wagi kół na rzecz ich wytrzymałości. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, szerokość wewnętrzna obręczy do kół enduro to 26 mm do nawet 35mm.
Podobne zasady w znalezieniu złotego środka dotyczą kół przeznaczonych do maratonów i XC. Z tą różnicą, że trasy typowo górskich maratonów, nie są zazwyczaj tak ekstremalne jak te enduro czy XC. Dlatego z powodzeniem można wybrać węższą obręcz, kierując się zależnością pomiędzy wagą kół, komfortem jazdy w trudnym terenie i ich wytrzymałością.
Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane i polecane Naszym Klientom koła do maratonów MTB, enduro i downhillu. Poniższe rekomendacje są poparte latami doświadczeń w budowie kół oraz opiniami klientów. Zależy Nam na tym, by koła były przede wszystkim niezawodne, a tam gdzie to wymagane, także lekkie.