Dart Tool – napraw oponę tubeless

Amerykański producent Stan’s NoTubes znany z rewelacyjnych produktów do systemu bezdętkowego przygotował narzędzie, które ma dużą szansę zdominować rynek zestawów naprawczych do opon. Czym jest Stan’s NoTubes DART i dlaczego warto go mieć?

DART jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na szybkiej i trwałej naprawie opony. Nie ważne czy jeździsz na rowerze gravelowym, przełajowym, MTB czy szosowym. DART sprawdzi się przy naprawie każdego rodzaju opon.

DARTDUAL ACTION REPAIR for TUBELESS mocno wyróżnia się spośród zestawów naprawczych dostępnych na rynku, ponieważ działa na dwóch płaszczyznach – mechanicznej i chemicznej. Nie tylko mechanicznie zatyka dziurę powstałą w oponie, ale chemicznie ją zalepia, trwale naprawiając uszkodzenie. Tworzywo, z którego wykonane są łatki DART’a jest elastyczne i świetnie dostosowuje się do kształtu dziury lub rozcięcia. Dodatkowym atutem jest to, że nie trzeba docinać wystającej z opony części łatki. Do uruchomienia reakcji chemicznej pozwalającej na trwałe załatanie uszkodzenia, wymagane jest użycie płynu uszczelniającego na bazie lateksu.

Pręt, na którym osadza się wkłady wykonany jest z ultralekkiego, odpornego na korozję, niesamowicie mocnego włókna węglowego. Dodatkowo DART posiada wbudowany klucz do wykręcania wkładu wentyla oraz miejsce na drugi wkład, który może zostać szybko użyty w razie potrzeby załatania większego uszkodzenia.

Niewątpliwą zaletą DARTa jest wygoda oraz fakt, że narzędzie nie uszkodzi taśmy uszczelniającej lub obręczy w czasie aplikacji łatki, a to za sprawą specjalnie zaprojektowanej końcówki w ksztacie strzałki. Łatka nie wypadnie nawet podczas agresywnej jazdy w terenie. Nie trzeba się również obawiać tego, że DART “rozciągnie” uszkodzenie w oponie, ponieważ w momencie zetknięcia się z płynem uszczelniającym łatka wchodzi z nim w reakcję, permanentnie zasklepiając otwór.

DART został stworzony po to, aby maksymalnie skrócić i ułatwić proces naprawy przebitej opony. Poniżej krótka instrukcja jak go używać:

1. Znajdź uszkodzenie w oponie i ostrożnie usuń wszystkie ostre przedmioty, które tkwią w bieżniku.
2. Zdejmij korek zabezpieczający wkład.
3. Przyłóż wkład Darta do uszkodzenia i wciśnij łatkę do opony. Ilość wystającej łatki będzie determinowany przez grubość opony. Dla większych dziur lub rozcięć możliwe jest użycie większej ilości łatek.
4. Wyjmij narzędzie z opony i nałóż korek zabezpieczający. WAŻNE: Obróć koło tak, aby łatka znajdowała się na dole. Płyn uszczelniający musi dotrzeć do uszkodzenia, aby móc wytworzyć reakcję chemiczną z łatką. Jeżeli uszkodzenie jest duże i dalej przepuszcza płyn, zaaplikuj jeszcze jedną łatkę. Dopompuj oponę. Jeżeli użyjesz naboju CO2, zalecane jest, aby po powrocie do domu wymienić płyn uszczelniający oraz uzupełnić powietrze w oponie za pomocą pompki (płyn uszczelniający traci swoje właściwości w kontakcie z CO2).

Jak już zostało powiedziane wcześniej, DART posiada miejsce na drugi wkład i właśnie z dwoma wkładami jest dostępny w sprzedaży. Warto dokupić sobie pudełko z zapasowymi łatkami. Jest ich 5 i mieszczą się w małym, lekkim i poręcznym etui.

DART jest naprawdę prosty w użyciu i może uratować Waszą wyprawę lub wyścig. Spójrzcie sami 😉

Lemonbike.eu