Klasyfikacja ASTM kół rowerowych

Koła rowerowe są zakwalifikowane do określonego przeznaczenia zgodnie z międzynarodową klasyfikacją kół rowerowych ASTM International. Klasyfikacja kół definiuje przeznaczenie i normy użytkowe. Prezentowana jest w skali 1-5 stopniowej, której rozwinięcie przedstawia się poniżej.

W oparciu o standard ASTM F2043-13 “Standard Classification for Bicycle Usage”
https://www.astm.org/f2043-13r18.html ASTM F2043-13

Klasyfikacja ASTM International

1. Szosa

Przeznaczeniem jest jazda po równej i utwardzonej nawierzchni, a celem jest utrzymanie kontaktu opon z podłożem, może wystąpić krótkotrwała i przypadkowa utrata kontaktu opon z podłożem.

2. Gravel, CX

Warunki opisane w punkcie 1 rozszerzone o: drogi nieutwardzone, szutrowe i ścieżki terenowe o niestromym nachyleniu. Dopuszcza się kontakt opony z nierównym podłożem, a także utratę kontaktu z podłożem. Dopuszcza się skoki do 15 cm (6″).

3. MTB XC/XCM

Warunki opisane w punktach 1 i 2 rozszerzone o: wyboiste ścieżki terenowe i nieutwardzone, trudne ścieżki terenowe dla zaawansowanych rowerzystów, wymagające odpowiednich umiejętności technicznych użytkownika. Dopuszcza się skoki do 61 cm (24″). Pomimo przestrzegania warunków, może dojść do uszkodzenia materiałów koła, na skutek błędu technicznego użytkownika podczas jazdy.

4. Enduro

Warunki opisane w punktach 1, 2, 3 rozszerzone o: dopuszczenie skoków do 122 cm (48″) i maksymalną prędkość na trudnych technicznie odcinkach zjazdowych do 40 km/h (25 mph). Pomimo przestrzegania warunków, może dojść do uszkodzenia materiałów koła, na skutek błędu technicznego użytkownika podczas jazdy.

5. Downhill / Freeride

Warunki opisane w punktach 1, 2, 3, 4 rozszerzone o: ekstremalne skoki, brak limitu prędkości na trudnych technicznie odcinkach zjazdowych, brak limitu dopuszczalnego skoku. Ze względu na ekstremalnie wysokie przeciążenia, pomimo przestrzegania warunków, może dojść do uszkodzenia materiałów koła, na skutek błędu technicznego użytkownika podczas jazdy.

Prezentowane przeznaczenia odmian kolarstwa są przykładowe – charakterystyka danej trasy np. wytyczona przez organizatora zawodów może zawierać elementy wykraczające poza omawianą klasyfikację.

Opracowanie autorskie. Kopia i rozpowszechnianie treści jest zabronione.

Lemonbike.eu