Wkładki PTN – Ochrona kół

PTN – Pepi’s Tire Noodle

Co to jest i dlaczego warto?

Może widzieliście już podobny produkt, ale tylko Pepi’s jest wyjątkowe. Produkcja odbywa się ręcznie we Włoszech, waży 50 gramów czyli 300% mniej niż pozostałe marki i co najważniejsze – cała czołówka Pucharu Świata XC jeździ na Pepi, której producent ma patent na swój innowacyjny pomysł

Pepis Tire Noodle to jedyne słuszne rozwiązanie dla tych, którzy chcą unikać defektów, chronić obręcze kół przed dobiciami, a także wspomóc system bezdętkowy. PTN (skrót od Pepi’s Tire Noodle) to specjalnie skonstruowane piankowe wkładki, które po założeniu znajdują się pomiędzy oponą, a obręczą.

JAK DZIAŁA PEPI’S TIRE NOODLE?

Działanie wkładki PTN można porównać do poduszki powietrznej, która ma minimalizować obrażenia. W tym przypadku poduszka nie jest powietrzna, a zrobiona ze specjalnie zaprojektowanej pianki. Celem wkładki jest minimalizacja możliwości uszkodzenia obręczy. W czasie dynamicznej jazdy obręcze są często narażone na poważne dobicia, po których mogą zostać tak zwane wgnioty lub pęknięcia. Wielu z Was się o tym przekonało kiedy np. w czasie szybkiego zjazdu po górskiej ścieżce natrafiliście na kamień lub korzeń zbyt duży, aby koło swobodnie się po nim prześlizgnęło. Tego rodzaju uszkodzenia obręczy nie tylko są niepożądane ze względu na samą estetykę, ale także ze względu na zmniejszoną wydajność wgniecionej obręczy. Problemami jakie może przynieść wgnieciona obręcz są przykładowo trudności z uszczelnieniem opon. W zależności od siły uderzenia, PTN je amortyzuje i zmniejsza lub całkowicie eliminuje możliwość odgniecenia obręczy. Ale to nie wszystko

Zapewne wielu z Was sięgnie po ten produkt, aby skutecznie zabezpieczyć swoje obręcze przed nieoczekiwanymi awariami, a to jeszcze nie wszystkie z zalet i funkcji Pepi’s Tire Noodle! „Wąż” założony na obręcz zapewnia możliwość jazdy na niższym ciśnieniu bez strachu o kondycję obręczy. Niższe ciśnienie w oponie zapewnia mniejsze opory toczenia i pozwala na bardziej komfortową jazdę oraz lepsze prowadzenie roweru. Ponadto wkładki PTN są świetnym wspomagaczem systemu bezdętkowego oraz mogą być gwarantem bezpiecznego ukończenia wyścigu lub treningu w przypadku awarii!

Znasz najgorszy scenariusz defektów podczas maratonu MTB? Jeżeli jeszcze nie, to kiedyś przytrafia się każdemu. Wyobraź sobie. Mocno rozcięta opona, płyn uszczelniający, który nie poradzi sobie z tak wielkim rozcięciem. Do mety daleko, a powrót na piechotę może trwać naprawdę długo. Zgroza, prawda? Co prawda PTN nie zaklei w magiczny sposób tego rozcięcia, ale pozwoli spokojnie dokończyć jazdę w siodle oszczędzając wielogodzinnego spaceru.

To teraz najciekawsze.

Rosnąca trudność tras na których rozgrywane są edycje Pucharu Świata wymaga od zawodników stosowania bardzo niskiego ciśnienia. Najlepsi zawodnicy z całego świata używają Pepis Tire Noodle dla ochrony swoich obręczy oraz aby uzyskać lepszą dynamikę jazdy i maksymalną przyczepność. Jeżeli jeszcze nie jesteście przekonani do PTN’a, to niech przekona Was rower legendy MTB i aktualnego Mistrza Świata XC.

Niektóre źródła podają, że posiada On system PTN tylko w tylnym kole, inne że cały komplet. Zapewne wybór jest powiązany z trasą wyścigu i faktem, że podczas zawodów XC istnieje możliwość wymiany koła w boksie technicznym w razie defektu.

INSTRUKCJA MONTAŻU

CHCĘ KORZYSTAĆ Z PTN

Po pierwsze.
Pepi’s Tire Noodle używa się wraz z systemem bezdętkowym. Do wnętrza opony należy wlać płyn uszczelniający. Rekomendujemy Stan’s NoTubes, chodzi o to, żeby płyn był maksymalnie gęsty i mógł efektywniej współpracować w oponie z wkładką Pepi. Powstał także dedykowany płyn marki Maxalami do używania tylko z Pepi.

W momencie przebicia opony np. kolcem, płyn wraz z uciekającym powietrzem błyskawicznie dostaje się do otworu i go zalepia. Jeżeli nie wiesz jak dokładnie działa system bezdętkowy przeczytaj więcej w naszym poradniku zatytułowanym „System Tubeless – wszystko co powinieneś wiedzieć”.

System Tubeless | Zalety i Poradnik – link do artykułu

Jak masz już wszystko przygotowane, to założenie PTN przebiega tak samo jak w przypadku montażu systemu tubeless. Na początek należy obkleić obręcz taśmą uszczelniającą i zamontować wentyl. W zestawie z „wężami” PTN znajdują się dwa dedykowane wentyle. Po zamontowaniu wentyla należy wciągnąć oponę na rant a następnie założyć wkładkę Pepi’s na obręcz. Dołączona do zestawu instrukcja zawiera opis poprawnego montażu wkładki. Gdy PTN jest już osadzony na obręczy należy wykonać resztę czynności tak samo, jak w przypadku uszczelniania koła czyli wlać płyn uszczelniający do opony, nałożyć oponę z drugiej strony na rant i zapompować.

Pepis Tire Noodle posiada w swojej ofercie dwa rodzaje wkładek – wersję RaceLine i RokkLine. Pierwsza z nich przeznaczona jest głównie do korzystania na wyścigach, ze względu na swoją niską wagę. RokkLine to wersja grubsza, bardziej wytrzymała i jednocześnie cięższa. Pianka wypełnia cały środek wkładki, w przeciwieństwie do lżejszej wersji RaceLine.

“Węże” PTN dostępne są w kilku wariantach, które trzeba wybrać na podstawie rozmiaru koła i szerokości opony. Kupując zestaw Pepi’s Tire Noodle otrzymujesz dwie wkładki na komplet kół, dwa wentyle oraz instrukcję.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Lemonbike.eu zostało polskim dystrybutorem marki Pepi’s Tire Noodle

Wszystkich kolarzy górskich zachęcamy do korzystania z udogodnień jakie daje PTN. To bez wątpienia wielka przewaga nad rywalami, a także gwarancja bezdętkowej jazdy i zabezpieczenie sprzętu w momencie powstawania największych przeciążeń. Ponadto zapraszamy na trasy Pucharów Świata, by zobaczyć co w kołach mają najlepsi zawodnicy.

Lemonbike.eu