Koła aluminiowe czy karbonowe?
Na co zwracać uwagę

W dzisiejszym natłoku reklam kładących nacisk na sztywność, wytrzymałość kół, a także obiecujących niemal kosmiczną prędkość po założeniu karbonowych kół, niezaprzeczalnie istnieje pewne zamieszanie. Nie uchodzi również uwagi, że koła karbonowe potrafią dostarczyć świetnych doświadczeń z jazdy, ale wybór odpowiednich kół, które spełnią wszystkie wymogi jakościowe, jest kluczowy. W przeciwnym razie, zamiast doświadczyć lepszych właściwości jezdnych, można otrzymać rozczarowanie.

Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości wokół tego tematu, aby ułatwić dokonanie mądrego wyboru. Naszym celem jest dostarczenie informacji, które pozwolą zrozumieć, jakie koła są rzeczywiście potrzebne, a także jakie są najlepsze do wyboru przy określonym budżecie.

Pytanie, które często słyszymy od naszych klientów zainteresowanych nowymi kołami, dotyczy materiału obręczy. Jeśli włókno węglowe posiada tyle zalet, to czy koła aluminiowe mogą się z nim równać? Czy posiadając budżet w przedziale 1500-2500 zł, warto postawić wysokiej klasy koła aluminiowe czy dołożyć do karbonowych?

Wysokiej klasy koła aluminiowe prawdopodobnie będą znacząco lepsze niż tanie karbonowe.

Powszechne jest kojarzenie kół karbonowych z wysoką jakością i wytrzymałością. Niestety, rzeczywistość może być mniej kolorowa, ponieważ dobrej jakości kołom karbonowym często towarzyszy wysoka cena. Choć karbonowe koła z niskiej półki w cenie 3000 zł mogą wydawać się kuszącą propozycją z perspektywy budżetu, mogą się okazać najgorszą możliwą opcją, jeśli chodzi o długotrwałe użytkowanie.

Można znaleźć wiele ofert karbonowych kół w przystępnej cenie, jednak zbudowanych z komponentów słabej jakości. Obręcze wykonane z niskiego gatunkowo karbonu (włókna węglowego) szybko tracą na sztywności, co skutkuje łatwiejszym rozcentrowywaniem się kół, a co za tym idzie, ich ogólna wytrzymałość jest po prostu niska. Serwis takich kół musi być przeprowadzany znacznie częściej niż w przypadku jakościowych kół aluminiowych czy karbonowych. Jednocześnie warto zaznaczyć, że niewielu jest sprzedawców, którzy oferują kompleksową obsługę serwisową po zakupie.

W każdych kołach, nawet tych najlepszych i najbardziej znanych marek, może zdarzyć się ukryty defekt, który nie został wykryty na etapie produkcji. W takiej sytuacji kluczowe jest, aby móc zwrócić się o pomoc do sprzedawcy. W przypadku nieznanych producentów karbonowych kół problemem może być również słaba dostępność do części zamiennych.

Jeżeli Twój budżet nie pozwala na zakup kół karbonowych z wysokiej półki, najlepszym wyborem będzie inwestycja w koła aluminiowe zbudowane z użyciem wysokiej jakości komponentów.

Dobrze wykonane koła aluminiowe w przedziale cenowym 1500 – 2500 zł znacząco przewyższają tanie karbonowe koła pod względem jakości i parametrów jezdnych.

Koła aluminiowe

Wysokiej jakości podzespoły
1500 - 2500 zł przedział cenowy / komplet
  • Jakościowa aluminiowa obręcz markowego producenta
  • Niezawodne piasty DT Swiss o wysokiej bezawaryjności
  • Profejsonalny proces budowy kół
  • Solidne koła, bez konieczności częstego serwisowania

Koła karbonowe

Budżetowe
~ 3000 zł przedział cenowy / komplet
  • Obręcz karbonowa o nieznanej jakości
  • Prawdopodobnie niższej jakości piasty
  • Możliwy częstszy serwis (centrowanie, łożyska)
  • Niepopularne części zamienne

Dobre karbonowe koła. Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli zależy Ci na długotrwałym zadowoleniu z karbonowych kół, ważne jest, aby były one profesjonalnie złożone w oparciu o wysokiej klasy komponenty. Obręcze karbonowe powinny być wykonane z lepszego jakościowo włókna węglowego, np. T800, i uwzględniać nowoczesny, bardziej aerodynamiczny kształt obręczy. Odradza się korzystania z obręczy starego typu “v-shape” (w przypadku kół szosowych).

Wiele firm na rynku proponuje piasty brandowane własną marką, które mogą mieć słabo uszczelniony korpus i łożyska. To właśnie uszczelnienie wpływa na wytrzymałość piasty. Nawet najlepsze łożyska ceramiczne czy duża ilość zazębień piasty mogą okazać się nieskuteczne, jeśli piasta nie będzie odpowiednio uszczelniona. Wszystko, co dostanie się do wnętrza korpusu, może wpłynąć na pracę łożysk i mechanizmu zasprzęglającego.

Budowę karbonowych kół powinna zostać wykonana przez doświadczonych wheel-builderów z dostępem do profesjonalnych narzędzi, tak by zaplot był poprawny i zgodny z wymogami dotyczącymi konstrukcji kół. Ponadto profesjonalne Sprzedawca gwarantuje bezproblemowy dostęp do części zamiennych. W takich warunkach uzyskanie pomocy w ewentualnych kwestiach gwarancyjnych staje się po prostu łatwiejsze.

Czym się kierować podczas wyboru specyfikacji kół?

Przy wyborze zarówno kół aluminiowych, jak i karbonowych zaleca się wybieranie komponentów od sprawdzonych producentów. W tym kontekście bezpiecznymi wyborami są marki takie jak DT Swiss oraz Sapim. W przypadku wykorzystywanych przez nas piast w budowie kół, świadomie postawiliśmy na DT, ponieważ ich produkty wyróżniają się na tle konkurencji pod względem bezawaryjnego działania i prostoty w serwisowaniu.

Przykładem niezawodnych piast jest model DT Swiss 350. Wyróżniają się one korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Piasty te są lekkie, dobrze uszczelnione i nie kosztują majątku. W zależności od warunków eksploatacji, łożyska potrafią się gładko kręcić bez ingerencji serwisowej nawet przez dziesiątki tysięcy kilometrów. Dodatkową zaletą jest zastosowanie trwałego mechanizmu zazębiającego – ratchet, który jest znacznie bardziej wytrzymały niż standardowe zapadki.

W zakresie szprych stawiamy na renomowane marki Sapim i DT Swiss, przykładając szczególną uwagę do kilku modeli: Sapim D-Light (szprychy okrągłe, cieniowane), Sapim CX-Ray i DT Aerolite (jedne z najlżejszych, szprychy płaskie aero), a także dwa inne modele przeznaczone do bardziej wymagających zastosowań w kolarstwie górskim: Sapim Race i Strong. Wysokiej klasy szprychy stanowią kluczowy element układanki, decydujący o konstrukcji koła, jego wytrzymałości, sztywności oraz podatności na scentrowanie.

Koła karbonowe na sprawdzonych komponentach i w przystępnej cenie

evanlite-logo

Koła aluminiowe mogą stanowić doskonałe rozwiązanie, jeżeli poszukujesz niezawodnego zestawu, który posłuży Ci przez wiele lat. Jeśli jednak zależy Ci na kołach do wyczynowego i zawodniczego zastosowania, warto rozważyć koła karbonowe. Koła aluminiowe, które budujemy, opierają się na piastach DT Swiss i szprychach Sapim. W przypadku kół karbonowych te komponenty pozostają bez zmian. Różnicą jest jedynie obręcz, która, ze względu na materiał, jest lżejsza od aluminium. Szczególnie zauważalne jest to w kołach szosowych, gdzie koła o wysokości obręczy około 50 mm ważą podobnie lub mniej niż koła aluminiowe z niską obręczą około 20 mm (przy wykorzystaniu takich samych piast i szprych).

Kilkudziesięcioletnie doświadczenie w budowie kół zaowocowało powstaniem naszej własnej marki kół karbonowych Evanlite, działającej na rynku europejskim od 2017 roku. Stosujemy obręcze karbonowe wykonane z jakościowych włókien węglowych. W połączeniu z wspomnianymi komponentami DT i Sapim tworzymy profesjonalne koła karbonowe z wysokiej półki, ale dostępne w przystępnych cenach. Średnia cena karbonowych kół Evanlite zaczyna się od 4500 zł za komplet. W standardowej konfiguracji oferowane są piasty DT 350 i szprychy Sapim D-Light. Dodatkowo każdy zestaw kół objęty jest dwuletnim programem ochronnym, w ramach którego w przypadku uszkodzenia kół w trakcie jazdy, marka Evanlite zapewnia bezpłatną naprawę (!). Jesteśmy świadomi, że koła karbonowe mogą stanowić spory wydatek, dlatego chcemy zapewnić spokojną głowę podczas ich użytkowania.

Podsumowanie – aluminium czy karbon?

Posiadając ograniczony budżet, który nie pozwala na zakup wysokiej jakości kół karbonowych, zdecydowanie lepszym wyborem jest inwestycja w koła aluminiowe najwyższej klasy. Takie koła, oparte o lepsze piasty i szprychy, przewyższają jakościowo tanie koła karbonowe nieznanego pochodzenia. Różnice w obręczy nie są aż tak kluczowe, ponieważ solidna obręcz aluminiowa zdecydowanie przewyższa jakościowo słabo wykonany karbon.

Dobór właściwych i solidnych komponentów jest niewątpliwie kluczowy dla budowy kół, ale decydującym czynnikiem jest profesjonalny proces ich składania. Koła zbudowane na najlepszych obręczach, piastach i szprychach, ale przez niekompetentną osobę, mogą okazać się niesatysfakcjonujące i przynieść jedynie rozczarowanie.

Decydując się na zlecenie profesjonalistom procesu budowy kół, masz pewność, że zostaną one złożone prawidłowo, co przekłada się na ich większą wytrzymałość i eliminuje potrzebę częstego serwisowania. W przypadku jakichkolwiek problemów technicznych, dostępność części zamiennych nie będzie sprawą problematyczną.

W naszym internetowym sklepie z kołami oferujemy wygodny konfigurator, dostępny dla większości modeli, który umożliwia dostosowanie komponentów kół do indywidualnych potrzeb i budżetu klienta. Dzięki konfiguratorowi można łatwo zmieniać modele piast, szprych, bębenków czy osi, jednocześnie zapewniając kompatybilność wszystkich elementów w stworzonej konfiguracji. Po ukończeniu konfiguracji zamówienie przechodzi do naszej montowni, gdzie doświadczeni specjaliści zajmują się budową kół.

Jeśli masz wątpliwości co do wyboru odpowiednich podzespołów, śmiało skontaktuj się z nami. Nasi doradcy są gotowi pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Możesz wysłać do nas e-mail lub wypełnić formularz, a my przygotujemy indywidualną ofertę kół, dostosowaną do Twoich potrzeb.

Lemonbike.eu