SEZON 2022

Koła aluminiowe czy karbonowe?

  • 15 minut czytania
  • Wysokiej jakości treść

Zewsząd docierają do nas reklamy o sztywności, wytrzymałości kół oraz opinie, że jak założy się karbonowe stożki, to tak naprawdę nie będziemy już tylko jeździć, ale wręcz fruwać z kosmiczną prędkością. Nie zaprzeczamy, że koła karbonowe mogą Cię uskrzydlić, ale najpierw trzeba wybrać te, które naprawdę będą spełniać wszystkie wymogi jakościowe i technologiczne. W przeciwnym razie zamiast świetnych właściwości jezdnych możesz otrzymać koła niosące tylko rozczarowanie.

Jako specjaliści w budowie profesjonalnych kół dla kolarzy chcemy rozprawić się z tym tematem, aby ułatwić dokonanie dobrego wyboru. Chcemy, żebyś wiedział jakich kół potrzebujesz i jakie najlepiej wybrać przy określonym budżecie

Pytanie jakie często słyszymy od naszych klientów zainteresowanych nowymi kołami dotyczy ich materiału. Jeżeli włókno karbonowe posiada tyle zalet, to czy koła aluminiowe mogą się z nim równać? Czy mając budżet 1500-2500 zł warto zrezygnować z wyboru aluminium i dopłacić do karbonu?

ODPOWIEDŹ BRZMI

Lepsze są wysokiej jakości aluminiowe koła, niż karbonowe z niskiej półki.

Karbonowe koła powinny kojarzyć się z jakością i wytrzymałością. Niestety rzeczywistość nie jest tak kolorowa, ponieważ za dobrą jakością idzie w parze wysoka cena. Karbonowe koła za 2000 zł są kuszącą propozycją z punktu widzenia budżetu, ale najgorszą możliwą opcją jeżeli chodzi o długodystansowe użytkowanie.

W Internecie można znaleźć wiele ofert karbonowych kół w przystępnej cenie, lecz zbudowanych z komponentów słabej jakości. Obręcze wykonane z niskiego gatunkowo karbonu (włókna węglowego) szybko tracą na sztywności, koła na nich zbudowane dużo łatwiej się rozcentrowują, a co za tym idzie ich wytrzymałość jest po prostu słaba. Serwis takich kół trzeba robić dużo częściej, niż w przypadku droższych modeli, a jednocześnie niewielu jest sprzedawców, którzy oferują kompleksową obsługę klienta w tym zakresie po zakupie.

W każdych kołach, nawet tych najlepszych i najbardziej znanych marek może zdarzyć się ukryty defekt, który nie został wykryty na etapie produkcji, ale najważniejsze w takiej sytuacji jest mieć możliwość zwrócenia się z pomocą do sprzedawcy. W przypadku małych wytwórców karbonowych kół problemem jest również słaba dostępność do części zamiennych. Jeżeli Twoje koła zakwalifikują się do wymiany gwarancyjnej, to mniejsze firmy mogą nie mieć wystarczających zapasów magazynowych, aby szybko dokonać naprawy

Jeżeli Twój budżet nie pozwala na koła karbonowe z wysokiej półki to najlepszym wyborem będzie zakup kół aluminiowych zbudowanych z użyciem wysokiej jakości komponentów. Aluminiowy zestaw w przedziale cenowym 1500 - 2000 zł przewyższa tanie karbonowe koła pod względem jakości i parametrów.

Koła aluminiowe
1500 - 2500 zł
Wysokiej jakości aluminiowa obręcz
Sprawdzone i niezawodne piasty
Serwis 1-2 w roku (centrowanie)
Czas użytkowania: kilka sezonów
Koła karbonowe
2000 - 3000 zł
Obręcz wykonana ze słabej jakości karbonu
Niskiej jakości piasty brandowane logiem marki
Częsty serwis kół (piasty, centrowanie)
Długi czas oczekiwania na wymianę części zamiennych

Chcę kupić dobre karbonowe koła. Na co mam zwrócić uwagę?

Jak już wcześniej zostało powiedziane, jeżeli chcesz cieszyć się kołami karbonowymi długodystansowo, muszą być one zbudowane w profesjonalnej montowni, z użyciem najlepszych komponentów. Karbonowe obręcze powinny być wykonane z lepszej jakości włókna węglowego np. T800 i z uwzględnieniem najnowszych aerodynamicznych technologii. Zalecamy korzystać z najlepszych komponentów zarówno w kołach aluminiowych jak i w karbonowych. Pomoże to uniknąć w przyszłości ewentualnych rozczarowań i konieczności naprawy sprzętu.

Wiele firm na rynku proponuje piasty brandowane własną marką, pod którą kryje się słabo uszczelniony korpus, a to właśnie uszczelnienie determinuje wytrzymałość piasty. Nawet najlepsze łożyska ceramiczne zdadzą się na nic, jeżeli piasta nie będzie odpowiednio uszczelniona, ponieważ wszystko co dostanie się do wnętrza korpusu wpływa na pracę łożysk.

Karbonowe koła muszą pochodzić ze sprawdzonej montowni, aby zaplot był poprawny i zgodny z restrykcyjnymi wymogami budowy kół, oraz aby dostęp do części zamiennych był szybki i bezproblemowy. W takim przypadku uzyskanie pomocy w ewentualnych kwestiach gwarancyjnych jest po prostu łatwiejsze.

Czym kierować się podczas wyboru specyfikacji kół?

Przy wyborze zarówno kół aluminiowych jak i karbonowych wybierz komponenty od sprawdzonych producentów. Naszymi pewniakami są marki: DT SWISS, ZTR Stan's NoTubes oraz Sapim. W przypadku piast nasz wybór nieprzypadkowo padł na DT SWISS, ponieważ ich produkty mocno wyróżniają się na tle konkurencji pod względem wytrzymałości i prostoty w serwisowaniu.

Przykładem jest niezawodny i jednocześnie najbardziej popularny model 350. Stosunek ceny do jakości jest bezsprzeczną zaletą i zaryzykujemy stwierdzenie, że uszczelnienie tych piast jest wręcz legendarne. Łożyska potrafią działać bez żadnej ingerencji nawet po 25-30 tysiącach kilometrów. Dodatkowo modele 350 i 240s wyposażone są w system Ratchet, który jest zdecydowanie bardziej trwały, niż standardowe zapadki.

W kwestii szprych zaufaliśmy marce Sapim, a w szczególności dwóm modelom: D-Light (szprychy okrągłe cieniowane) oraz najwyższy CX-Ray (jedne z najlżejszych, szprychy płaskie aero).

Profesjonalne karbonowe koła w atrakcyjnej cenie? Sprawdź markę EVANLITE.

Jeżeli nie chcesz decydować się na zakup aluminiowych kół i możesz powiększyć swój budżet i jednocześnie nie przepłacać za koła z najwyższej półki cenowej, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Nasze długoletnie doświadczenie i obecność na rynku pozwoliły na stworzenie w 2017 roku marki EVANLITE

Już kilkaset kolarzy w Polsce doceniło EVANLITE za atrakcyjną cenę względem wysokiej jakości, która równa się tej oferowanej przez największe zachodnie marki, które sprzedają swoje produkty na bardzo wysokich marżach.

Koła EVANLITE budowane są zgodnie z najnowszymi trendami. Zapewniają świetnie właściwości aerodynamiczne oraz lepsze przekazywanie mocy za sprawą dużej sztywności. Ponadto wszystkie modele są kompatybilne z systemem tubeless.

Koła EVANLITE cieszą się ogromnym zainteresowaniem, stale powiększającym się gronem zadowolonych kolarzy, nie tylko z Polski, ale również zagranicznych oraz są już używane przez kilka zawodowych klubów kolarskich.

Na stronie Evanlite.com możesz stworzyć swoje koła od podstaw - dostosuj je według własnych preferencji wybierając komponenty dodatkowe takie jak opony w atrakcyjnej cenie (obowiązującej tylko przy zakupie kół).

Karbonowe koła
2000 - 3000 zł
Słabej jakości obręcz karbonowa
Przestarzałe technologie
Brandowana piasta o słabym uszczelnieniu
Długi czas obsługi gwarancyjnej
Prawdopodobnie wymagany będzie częsty serwis
EVANLITE3000 - 5000 zł
Obręcz z włókna węglowego T800
Piasty DT Swiss i szprychy Sapim
Najnowsze technologie aerodynamiczne
Program ochronny, darmowa naprawa + dożywotnia gwarancja
Szybka obsługa gwarancyjna
Opieka Klientem po zakupie
Koła na wiele sezonów
Odczuwalna poprawa prędkości jazdy
Budowane w LEMONBIKE.EU
Karbonowe koła
powyżej 5000 zł
Obręcz z włókna węglowego T700/T800
Dobrej jakości piasty i szprychy
2 lata gwarancji + program Crash Replacement
Szybka obsługa gwarancyjna
Koła na wiele sezonów
Odczuwalna poprawa prędkości jazdy

Podsumowanie

Dobór właściwych i dobrych jakościowo komponentów jest niewątpliwie podstawą budowy kół, ale decydującym czynnikiem jest ich profesjonalny proces budowy. Koła zbudowane na najlepszych obręczach, piastach i szprychach, zaplatane przez niekompetentną osobę/firmę, mogą okazać się bublem i przynieść tylko rozczarowanie.

Powierzając zbudowanie kół profesjonalistom masz gwarancję poprawnego procesu budowy kół, czyli finalnie większej wytrzymałości oraz braku potrzeby częstego serwisowania. W razie jakichkolwiek problemów technicznych nie napotkasz trudności z dostępnością części zamiennych, a ewentualna wymiana gwarancyjna będzie trwać zazwyczaj nie dłużej niż 7 dni roboczych.

Aby kupić dobre koła udaj się do profesjonalistów w dziedzinie zaplatania kół.
W Lemonbike pracują czołowi polscy specjaliści, a także Doradcy Klienta, którzy pomogą dokonać Ci najlepszego wyboru.

Na naszej stronie internetowej oferujemy wygodny konfigurator (dostępny dla większości modeli), który pozwala zmieniać komponenty, tak by przystosować koła do swoich potrzeb i budżetu, a następnie w prosty sposób złożyć zamówienie bezpośrednio przez stronę. W konfiguratorze zmienia się modele piast, szprych, bębenek czy osie. Całość jest opracowana w taki sposób, że każda stworzona konfiguracja jest ze sobą kompatybilna.

Jeżeli nie jesteś pewien jakie podzespoły wybrać, skontaktuj się z nami, a nasi Doradcy pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru. Wyślij do nas maila lub wypełnij formularz, według którego przygotujemy indywidualną ofertę kół, dopasowanych do Twoich potrzeb.

Jeżeli wolisz kontakt bezpośredni to po prostu zadzwoń lub zamów kontakt telefoniczny, a my zadzwonimy do Ciebie.

  • info@lemonbike.eu

Jakie aluminiowe koła polecamy?

Dla każdej z odmian kolarstwa przygotowaliśmy zestawienie najlepszych modeli aluminiowych kół. Warto się z nimi zapoznać, by mieć świadomość, czego należy wymagać od dobrego sprzętu w sezonie 2022.