Nasz ranking koła Gravel
Sezon 2024
Najlepsze koła na szutry i bezdroża

Przy wyborze kół do gravela, kluczowym pytaniem jest określenie trudności tras, a  co za tym idzie – planowanej szerokości opony. Rower gravelowy znacząco ewoluował w ostatnich latach, początkowo kierując się w stronę jazdy po niewymagających technicznie szutrach, lasach i bezdrożach. Obecnie coraz częściej zauważa się wykorzystywanie rowerów gravelowych także na trudniejszych trasach okołogórskich.

W zastosowaniach allroad/roadplus, gdzie jazda odbywa się głównie po drogach szutrowo-leśnych i asfaltowych, bardzo dobrze sprawdzają się opony w zakresie ok. 36 – 42 mm, zapewniając odpowiednią przyczepność i niskie opory toczenia. Dla takich opon rekomenduje się obręcz o szerokości wewnętrznej co najmniej 21 mm lub szersza. W przypadku trudniejszych tras, poleca się stosować szersze opony i szerszą obręcz co najmniej 24 mm. Pozwoli to na efektywniejszą pracę koła w terenie.

Wybór piast ma istotne znaczenie dla trwałości kół, zwłaszcza w warunkach zmiennych i wymagających. Ważne jest, aby piasty były solidnie uszczelnione, chroniąc przed przedostawaniem się piachu, wody czy brudu do ich wnętrza. Rekomendujemy i stosujemy piasty DT Swiss i Evanlite, które są dobrze uszczelnione i wykonane z jakościowych materiałów.

W kwestii szprych, bazowo stosujemy sprawdzony model Sapim D-Light, który ma świetny współczynnik niska waga-wytrzymałość. W przypadku bardziej wymagających warunków, takich jak wyścigi ultra, szlaki górskie czy dla cięższych użytkowników, zaleca się mocniejsze szprychy Sapim Race wraz z wytrzymalszymi nyplami mosiężnymi. Koła będą kilkadziesiąt gramów cięższe, ale wytrzymałe w bardzo wymagającym przeznaczeniu.

Poniższe modele kół z naszej oferty zdecydowanie zasługują na miano jednych z najlepszych w swojej kategorii cenowej. Każdy model może być dostosowany do indywidualnych preferencji w konfiguratorze – co umożliwia np. modyfikacje piast czy szprych, zgodnie z polecanymi przez nas komponentami kół.

DT Swiss GR 531

Waga: 1700 – 1790 gramów (różne konfiguracje)
Szerokość wew. obręczy: 24 mm
Limit wagowy: 130 kg
Materiał obręczy: aluminium

Nasz komentarz

Obręcz GR 531 charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz dużym limitem wagowym. Szerokość wewnętrzna 24 mm, umożliwia stosowanie różnorodnych opon gravelowych. Koła te doskonale sprawdzą się jako uniwersalny zestaw gravelowy, dostosowany do pokonywania różnorodnych tras – szybkich szutrów jak i bardziej wymagających szlaków. Konstrukcja kół oparta jest na wysokiej jakości piastach i szprychach, które można wybrać spośród oferowanych w konfiguratorze, obejmujących zarówno modele DT Swiss, Evanlite, Sapim.

DT Swiss R 500

Waga: 1620 – 1710 gramów (różne konfiguracje)
Szerokość wew. obręczy: 22 mm
Limit wagowy: 130 kg
Materiał obręczy: aluminium

Nasz komentarz

Doskonałe rozwiązanie do jazdy po szutrach i bezdrożach to lekka obręcz DT R 500 z wysokim limitem wagowym 130 i szerokości wewnętrznej wynoszącej 22 mm. Rekomendujemy użycie z oponami w zakresie 32 – 42 mm. Model ten świetni sprawdzi się jako koła allroad. Natomiast, jeżeli zależy Ci na bardziej wymagających trasach i szerszych oponach, rekomendujemy inny, poprzednio polecany model kół DT GR 531.

DT Swiss G 540

Waga: 1760 – 1850 gramów (różne konfiguracje)
Szerokość wew. obręczy: 24 mm
Limit wagowy: 130 kg
Materiał obręczy: aluminium

Nasz komentarz

Koła zbudowane w oparciu o obręcz DT G 540, która pod względem parametrów jest zbliżona do topowego modelu aluminiowego GR 531 (szerokość wew. 24 mm). Model G 540 jest kilkadziesiąt gramów cięższy, ale jednocześnie bardziej przystępny cenowo. Te koła są dedykowane do różnorodnych tras gravelowych, zapewniając wszechstronność użytkowania. W przypadku bardziej wymagających tras (szlaki okołogórskie, bikepacking), zalecamy wybrać w konfiguratorze mocniejsze szprychy Sapim Race wraz z mosiężnymi nyplami. Taka konfiguracja poprawi nie tylko wytrzymałość, ale również osiągi kół na trudniejszym terenie.

Evanlite New Gravel

Waga: 1360 – 1450 gramów (różne konfiguracje)
Szerokość wew. obręczy: 24 mm
Limit wagowy: 120 kg
Materiał obręczy: karbon

Nasz komentarz

Najwyższej klasy model kół karbonowych Evanlite zaprojektowany w oparciu o lekką obręcz karbonową. Doskonałe rozwiązanie dla użytkowników, którzy oczekują minimalnej wagi kół w celu maksymalnego poprawienia osiągów roweru. Rekomendowany zakres szerokości opon 32 do 55 mm, pozwala na szerokie spektrum zastosowania kół zarówno na szybkich szutrach, jak i na bardziej wymagających trasach. Koła objęte są rozszerzoną gwarancją i programem ochronnym producenta Evanlite.

Wszystkie koła Gravel w ofercie
Lemonbike.eu