Nasz ranking koła MTB
Sezon 2024
Przeznaczenie - Maratony MTB, wyścigi XC, all-mountain

Dobre koła do kolarstwa górskiego powinny charakteryzować się solidną i stosunkowo lekką obręczą, a także wysokiej jakości piastami, które zostały starannie uszczelnione, zapewniając ochronę przed wilgocią, błotem oraz kurzem. Kluczowym elementem jest odpowiednie zaplecenie kół i zastosowanie wysokiej jakości szprych, które sprawiają, że koła są bardziej odporne na obciążenia terenowe, co eliminuje potrzebę ich częstego centrowania.

Warto również zwrócić uwagę na szerokość wewnętrzną obręczy. Dla popularnych opon o szerokości 2.25″, zaleca się obręcz o szerokości wewnętrznej ok. 25 mm. Taki dobór umożliwia optymalne dopasowanie opony do obręczy, co sprzyja efektywnej pracy koła i opony w wymagającym terenie.

Poniższe modele kół z naszej oferty zdecydowanie zasługują na miano jednych z najlepszych w swojej kategorii cenowej. Każdy model może być dostosowany do indywidualnych preferencji w konfiguratorze – co umożliwia np. modyfikacje piast czy szprych, zgodnie z polecanymi przez nas komponentami kół.

DT Swiss XR 391

Waga: 1485 – 1660 gramów (różne konfiguracje)
Szerokość wew. obręczy: 25 mm
Limit wagowy: 110 kg
Materiał obręczy: aluminium

Nasz komentarz

Koła te opierają się na jednej z najwybitniejszych obręczy w historii marki DT Swiss. Model XR 391 łączy w sobie niską wagę i doskonałą wytrzymałość – cechy, które stanowią o istocie wysokiej jakości kół MTB. Konfiguracja kół z zastosowaniem prostych szprych typu Straightpull ma na celu redukcję wagi. Prezentowany model stanowi doskonałą propozycję dla wyczynowych kolarzy uczestniczących w zawodach lub ambitnie podchodzących do treningu.

ZTR Arch MK4

Waga: 1575 – 1750 gramów (różne konfiguracje)
Szerokość wew. obręczy: 28 mm
Limit wagowy: 104 kg
Materiał obręczy: aluminium

Nasz komentarz

Koła skonstruowane w oparciu o solidną obręcz, dedykowaną zarówno do XC, jak i enduro. Arch MK4 to jeden z najbardziej udanych modeli obręczy amerykańskiego producenta Stan’s NoTubes. Polecamy Archa jako doskonały wybór do użytku uniwersalnego w kolarstwie górskim, zarówno podczas treningów, jak i zawodów. Koła możnie u nas dowolnie skonfigurować w oparciu o preferowane piasty DT Swiss oraz szprych Sapim.

DT Swiss XM 421

Waga: 1535 – 1710 gramów (różne konfiguracje)
Szerokość wew. obręczy: 25 mm
Limit wagowy: 120 kg
Materiał obręczy: aluminium

Nasz komentarz

Koła stworzone na bazie obręczy DT, której wymiary zbliżone są do lżejszego modelu XR 391. Model XM 421 charakteryzuje się jednak większą wytrzymałością i wyższym limitem wagowym. Zdecydowanie polecamy te koła dla użytkowników, którzy nie kładą nacisku na minimalną wagę kół, lecz zależy im na mocnym, solidnym i na ile to możliwe – bezawaryjnym sprzęcie.

Evanlite Graphene

Waga: 1260 – 1360 gramów (różne konfiguracje)
Szerokość wew. obręczy: 28 mm
Limit wagowy: 130 kg
Materiał obręczy: karbon

Nasz komentarz

Najwyższej klasy model kół Evanlite Graphene stanowi doskonałe rozwiązanie dla wyczynowego kolarstwa MTB. Koła dedykowane do wyścigów XC oraz maratonów MTB. Obręcz wzmocniona grafenem gwarantuje wysoką wytrzymałość, utrzymując przy tym niską wagę. Szerokość wewnętrzna obręczy to 28 mm sprawia, dedykuje się dla opon 2.2 – 2.4″. Możliwa jest indywidualna konfiguracja kół, uwzględniając preferowane piasty DT oraz szprychy Sapim. Koła objęte są rozszerzoną gwarancją i programem ochronnym producenta Evanlite.

Wszystkie koła MTB w ofercie
Lemonbike.eu