Tubeless Poradnik – zalecenia, eksploatacja

Rekomenduje się stosowanie około 50 ml płynu uszczelniającego w oponie szosowej, 70-80 ml w oponie gravelowej oraz 100-120 ml w oponie MTB. Przy montażu opon tubeless dla naszych kół używamy płynu Stan’s.

Ilość płynu powinna być dostosowana do szerokości opony. W przypadku opon szosowych nie zaleca się używania mniej niż 50 ml płynu, ponieważ w sytuacji przebicia opony, wysokie ciśnienie może spowodować częściową utratę płynu zanim zostanie on skutecznie rozprowadzony i zaklei przebitą oponę.

Zaleca się regularne dolewanie około 20-50 ml płynu uszczelniającego co 2-3 miesiące, jednakże w zależności od intensywności użytkowania i przebić opony, może być konieczne częstsze uzupełnianie płynu. Płyn najprościej i najszybciej uzupełnić wlewając go poprzez wentyl po wcześniejszym odkręceniu końcówki wkładu (filmy instruktażowe w drugiej części).

Dodatkowe zalecenia o użytkowaniu tubeless

  1. Nie zaleca się mieszania płynów różnych producentów. W przypadku zmiany marki płynu, należy dokładnie oczyścić oponę.
  2. Jeśli nie jesteś pewien, czy ilość płynu uszczelniającego w oponie jest wystarczająca, prostym sposobem na to jest wyciągnięcie koła z roweru i mocne potrząśnięcie nim. W idealnym przypadku powinieneś usłyszeć charakterystyczny dźwięk chlupoczącego płynu wewnątrz opony. Jeśli nie słyszysz tego dźwięku, jest to znak, że należy uzupełnić płyn w oponie.
  3. Przed uzupełnieniem płynu po dłuższym okresie nieużytkowania roweru, ważne jest dokładne oczyszczenie opony i obręczy. Celem tego procesu jest usunięcie resztek starego płynu uszczelniającego oraz wszelkich zanieczyszczeń.
  4. Jeśli rower nie będzie użytkowany w okresie posezonowym, zaleca się usunięcie płynu uszczelniającego z opon, aby uniknąć wyschnięcia płynu i utraty jego właściwości uszczelniających. Alternatywnie, w przypadku dłuższego nieużytkowania roweru, można zakręcić kołami co 1-2 tygodnie, aby płyn pozostał równomiernie rozprowadzony wewnątrz. Dobrej jakości płyn zachowa swoje właściwości po dłuższym okresie nieużytkowania, o ile nie zaschnął w oponie.
  5. Regularnie sprawdzaj stan wentyla i jego szczelność. Niewłaściwie zamontowany wentyl może prowadzić do utraty ciśnienia. Ponadto wkład od wentyla często zapycha się resztkami płynu uszczelniającego co znacznie utrudnia pompowanie koła, dlatego warto co kilka miesięcy dokładnie go wyczyścić lub wymienić na nowy.
  6. Koniecznie sprawdź maksymalne dopuszczalne ciśnienie na oponie i przestrzegaj zaleceń producenta. Ciśnienie w oponach bezdętkowych jest niższe niż to stosowane w oponach z dętką, co ma na celu zwiększenie komfortu jazdy, poprawienie przyczepności i trakcji.

Opracowanie autorskie. Kopia i rozpowszechnianie treści jest zabronione. © Copyright Lemonbike.eu 

Przydatne filmy serwisowe:

Dolewanie płynu tubeless przez wentyl – najszybsza metoda

Montaż opony tubeless (opona, płyn, wentyle)

Montaż taśmy tubeless na obręcz

Dowiaduj się pierwszy o nowościach Lemonbike

Jako pierwszy otrzymuj informacje o nowych modelach kół, akcjach promocyjnych, poradach i naszych nowościach.

Newsletter polityka prywatności

Dowiaduj się pierwszy o nowościach Lemonbike

Jako pierwszy otrzymuj informacje o nowych modelach kół, akcjach promocyjnych, poradach i naszych nowościach.

Newsletter polityka prywatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lemonbike.eu