Nasz ranking koła enduro, e-bike
Sezon 2024
Do enduro, all-mountain. Koła gotowe na wysokie przeciążenia.

W przypadku kół do enduro oraz rowerów elektrycznych (e-bike), kluczową rolę odgrywa przede wszystkim bezawaryjność i wysoka wytrzymałość zestawu. Choć niska waga jest istotnym aspektem, to jednak drugorzędna. W procesie budowy kół do enduro korzystamy z dedykowanych obręczy do najcięższych zastosowań od renomowanych marek w tym segmencie, takich jak DT Swiss i ZTR Stan’s NoTubes.

Koła są dostępne w dwóch wersjach zaplotu: Straightpull (szprychy proste, 28 sztuk na koło – czyli  niższa waga) oraz Classic (klasyczny zaplot, 32 szprychy). Większa ilość szprych w wersji Classic przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości koła. Koła Straightpull dedykowane są dla lżejszych użytkowników lub w teren, pozbawiony dużych obciążeń, takich jak skoki z kilkumetrowych dropów. Dostępne są również zestawy Mullet 29/27,5″ o różnej wielkości obręczy, które zyskują coraz więcej zwolenników.

Wybór właściwego modelu szprychy jest ważny podczas konfiguracji kół. Domyślnie stosujemy model Sapim D-Light, który charakteryzuje się stosunkowo niską wagą oraz wysoką wytrzymałością. W przypadku bardzo wymagającego technicznie terenu lub dla użytkowników, gdzie łączne obciążenie przekracza 110 kg (rower, ekwipunek i zawodnik), rekomendujemy wybór w konfiguratorze grubszych szprych Sapim Race. Ta opcja zwiększy wytrzymałość kół, co jest kluczowe w warunkach dużych przeciążeń. Ponadto w najbardziej wymagających zastosowaniach warto rozważyć zastosowanie mosiężnych nypli, które są mocniejsze od lżejszych aluminiowych. Oba rodzaje nypli są dostępne w konfiguratorze, co pozwala na dostosowanie kół do indywidualnych potrzeb.

DT Swiss FR 541

Waga: od 1950 gramów (różne konfiguracje)
Szerokość wew. obręczy: 30 mm
Limit wagowy: 140 kg
Materiał obręczy: aluminium

Nasz komentarz

Nowy niezwykle wytrzymały model obręczy DT Swiss został specjalnie zaprojektowany z myślą o kolarstwie zjazdowym. Obręcz FR 541 wyróżnia się przeprojektowanym kształtem rantu, który minimalizuje ryzyko przebicia opony. Szerokość wewnętrzna wynosząca 30 mm zapewnia doskonałe podparcie opony podczas pokonywania zakrętów. Koła są dostępne w różnych wariantach, takich jak Straightpull (28 szprych prostych), Classic (32 szprychy gięte – bardzo mocny zaplot) oraz Mullet 29/27,5″ Straigtpull.

DT Swiss EX 511

Waga: od 1950 gramów (różne konfiguracje)
Szerokość wew. obręczy: 30 mm
Limit wagowy: 130 kg
Materiał obręczy: aluminium

Nasz komentarz

Kultowy model obręczy EX 511 od producenta DT Swiss to sprawdzone rozwiązanie dedykowane do jazdy enduro, gdzie istotne są zarówno wytrzymałość, jak i stosunkowo niska waga. Obręcz o szerokości wewnętrznej 30 mm gwarantuje doskonałe właściwości podparcia dla szerokich opon, co przekłada się na bardzo efektywną pracę kół. Dostępne różne warianty:  Straightpull (28 szprych prostych), Classic (32 szprychy gięte – bardzo mocny zaplot) oraz Mullet 29/27,5″ Straigtpull.

ZTR Flow MK4

Waga: od 1830 gramów (różne konfiguracje)
Szerokość wew. obręczy: 30 mm
Limit wagowy: 113 kg
Materiał obręczy: aluminium

Nasz komentarz

Obręcze ZTR Flow MK4 to najnowsza generacja produktów amerykańskiego producenta Stan’s NoTubes. Te koła wyróżniają się jako najlżejsze w całym zestawieniu. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla użytkowników poszukujących lekkich kół do jazdy enduro, jednocześnie zachowując odpowiednią wytrzymałość. Dostępne są w dwóch wariantach: Straightpull i Classic.

ZTR Flow EX3

Waga: od 2230 gramów (różne konfiguracje)
Szerokość wew. obręczy: 29 mm
Limit wagowy: 130 kg
Materiał obręczy: aluminium

Nasz komentarz

Jesteśmy pewni, że koła ZTR Flow EX3 to najbardziej przemyślana konfiguracja kół, w której priorytetem jest ultra-wytrzymałość i możliwość bardzo agresywnej jazdy. Koła zostały zbudowane w oparciu o wzmacnianą trzykomorową obręcz, specjalnie zaprojektowaną z myślą o zawodach Pucharu Świata w enduro i DH. Konstrukcja kół opiera się na mocnym zaplocie klasycznym z 32 szprychami, wykorzystując mocne szprychy Sapim Race lub najgrubsze dostępne w ofercie Sapim Strong. Konfiguracja kół powstała w ścisłej współpracy z Pawłem Kurczabem (Endurofina), tworząc idealny zestaw zarówno do wyczynowego zjazdu, jak i rowerów e-bike.

Wszystkie koła enduro, e-bike w ofercie

Dowiaduj się pierwszy o nowościach Lemonbike

Jako pierwszy otrzymuj informacje o nowych modelach kół, akcjach promocyjnych, poradach i naszych nowościach.

Newsletter polityka prywatności

Lemonbike.eu