Piasty DT Swiss z Ratchetem – metoda działania, serwis

Piasta z ratchetem stanowi jedno z kluczowych rozwiązań w nowoczesnych rowerach, zwłaszcza w tych o wyższym standardzie. To centralny komponent koła, który umożliwia przeniesienie siły z pedałów na koło, co skutkuje ruchem roweru. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest piasta z ratchetem, jak ją serwisować oraz omówimy różnice między ratchetami o różnej liczbie zazębień.

Czym jest piasta z ratchetem?

Piasta z ratchetem to rodzaj mechanizmu wolnobieżnego w piaście tylnej koła. Mechanizm ten składa się z ratcheta, czyli elementu zazębiającego, oraz sprężyn zapadek, które zazębiają się z tymi zębami. Kiedy pedałujesz, zapadki zaczepiają o zęby ratcheta, co umożliwia przeniesienie napędu. Gdy przestajesz pedałować, zapadki się zwalniają, co pozwala kołu obracać się swobodnie.

Różnica między zwykłą piastą z zapadkami a ratchetem

Kluczową różnicą między piastą z ratchetem a tradycyjną piastą z zapadkami jest sposób, w jaki oba te systemy angażują napęd roweru. W piastach z ratchetem, zapadki są wbudowane bezpośrednio w ratchet, który jest integralną częścią bębenka piasty. To zapewnia bardziej bezpośrednie przenoszenie siły i zazwyczaj szybszą reakcję na ruch pedałów. W tradycyjnych piastach z zapadkami, mechanizm wolnobieżny składa się z oddzielnych zapadek, które angażują się z zębatką wewnątrz piasty. Choć oba systemy służą temu samemu celowi, mechanizm ratcheta zazwyczaj oferuje większą precyzję i szybkość reakcji, co jest szczególnie cenione w wyższych klasach sprzętu rowerowego.

Serwisowanie ratcheta

Regularne czyszczenie i smarowanie ratcheta jest kluczowe dla zachowania jego wydajności i żywotności mechanizmu. Proces ten polega na usunięciu starych smarów i zanieczyszczeń, a następnie nałożeniu nowego smaru. Polecamy dedykowany czerwony smar o nazwie “DT ratchet grease”. Zaleca się czyszczenie i smarowanie ratchetu średnio co około 3000-5000 km, aby zapobiec nadmiernemu wytarciu ząbków i zachować precyzję działania.

Ilość smaru a głośność ratcheta

Ilość smaru w ratchecie ma bezpośredni wpływ na jego głośność pracy. Mniej smaru oznacza, że mechanizm będzie pracował głośniej, ale z drugiej strony ratchet będzie wymagał częstszego interwału serwisowego (czyszczenie i smarowanie). Z kolei większa ilość smaru sprawia, że ratchet działa ciszej. Nie zaleca się używać bardzo dużej ilości smaru, ponieważ ząbki ratchetu mogą się skleić, dlatego ważne jest zachowanie umiaru i przeglądu stanu nasmarowania średnio 1-2 razy rocznie.

Różnice między ratchetami 18t, 36t i 54t

W najnowszej generacji piast DT Swiss jest fabrycznie ratchet 36T lub 18T w przypadku podstawowego modelu DT 370. Liczba ząbków w ratchecie (18, 36, 54) ma wpływ na działanie mechanizmu. Ratchety z większą liczbą zębów (np. 36t) oferują szybszą reakcję przy pedałowaniu, co jest szczególnie pożądane w kolarstwie górskim, gdzie na podjazdach są niskie prędkości (dłuższy czas martwego pola zazębienia) czy wyczynowej jeździe szosowej (np. częste finisze). Z doświadczenia wiemy, że ratchet 36T jest wysoce zadowalającym rozwiązaniem nawet dla wyczynowych zastosowań, a różnice między ilością zazębień są marginalnie odczuwalne w praktyce, a ewentualny upgrade na 54T jest sensownym rozwiązaniem dla zaawansowanych zawodników wyczynowych.

Opracowanie autorskie. Kopia i rozpowszechnianie treści jest zabronione.

Lemonbike.eu

Dowiaduj się pierwszy o nowościach Lemonbike

Jako pierwszy otrzymuj informacje o nowych modelach kół, akcjach promocyjnych, poradach i naszych nowościach.

Newsletter polityka prywatności

Lemonbike.eu